Hlučná samota - Sto let Bohumila Hrabala 1914/2014...

26.03.2014 14:24

V tomto týdnu oslavíme 100. výročí narození Bohumila Hrabala. Vydavatelství Mladá fronta při této příležitosti představí knihu Hlučná samota – Sto let Bohumila Hrabala 1914/2014 ze své produkce a pořádá několik zajímavých akcí.

• 26.3. ve 12:30 – tisková konference k akci s názvem Hrabal v Lucerně. Proběhne v Pivnici U Zlatého Tygra, Husova 17, Praha 1:
    • představení filmu s názvem Bohumil Hrabal „Takže se stalo, že...”  režiséra Olivera Maliny-Morgensterna,
    • představení knihy Mladé fronty Hlučná samota – Sto let Bohumila Hrabala 1914/2014, připravené ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví
    • představení dalšího programu večera 28.3. s názvem Hrabal v Lucerně (výstava fotografií Jana Kaplana, kniha Via Hrabal, hudebni produkce)
  • 27.3. v 17:00  - křest knihy Hlučná samota – Sto let Bohumila Hrabala 1914/2014, Palác knih Luxor, Václavské náměstí 41, Praha 1:
    • slavnostní křest knihy, která vychází v Mladé frontě ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví ke 100. Výročí narození Bohumila Hrabal, knihu slavnostně pokřtí Postřižinským pivním speciálem Zdenka Hadrbolcová a akce se zúčastní odborníci na Hrabalovo dílo, editoři knihy a další osobnosti spojené s životem a dílem Bohumila Hrabala
  • 28.3. v 15:40 - ČTENÍ NA HUMNECH A KŘEST PIVA Pivovar Nymburk, Pražská 581, Nymburk
    • v Nymburském pivovaru se od 14 hodin uskuteční křest zbrusu nového Hrabalova jubilejního piva, které bylo připraveno speciálně ke 100. výročí
    • 15:40 se uskuteční křest knihy Hlučná samota kterou pokřtí Oldřich Vízner a prezentace knihy Domácí úkoly, v průběhu celého odpoledne bude probíhat čtení z knih Bohumila Hrabala
  • 28.3. v 18:00 Hrabal v Lucerně ; Palác Lucerna, Štěpánská 61, Praha 1, akce se zúčastní Magda Vašáryová
    • od 18:00 vernisáž výstavy fotografií Jana Kaplana v prostorách pasáže Lucerna
    • v 18:45 bude v kavárně Lucerna následovat představení knihy Hlučná samota a díla Bohumila Hrabala
    • ve 20:15 se uskuteční premiéra filmu Bohumil Hrabal „Takže se stalo, že…“.
  • 1.4. v 18:00 – vernisáž výstavy Kdo jsem. Bohumil Hrabal: spisovatel – Čech – Středoevropan,  letohrádek Hvězda, Praha 6:
    • Výstavu pořádá Památník národního písemnictví ve spolupráci s institucí Literaturhaus Berlin ke 100. výročí autorova narození. Jde o největší výstavní projekt, jenž byl na toto téma dosud uspořádán. Jeho cílem je prezentovat život a dílo známého a patrně nejoblíbenějšího českého prozaika 20. století v celé šíři jeho tvorby.
  • 2.4. v 18:00 Neznámý Bohumil Hrabal Městská knihovna v Praze, Mariánské náměstí 1, Praha 1:
    • Prezentace výpravné knihy Hlučná samota, koncipované jako kronika života a díla světově proslulého českého literáta, která právě vychází v nakladatelství Mladá fronta a kterou edičně připravili pracovníci Památníku národního písemnictví Petr Kotyk, Světlana Kotyková a Tomáš Pavlíček. Ti budou také komentovat projekci více než stovky unikátních diapozitivů, dokumentujících širší veřejnosti dodnes t&e acute;měř neznámá fakta z Hrabalova života
    • Ve druhé části večera si připomeneme osobnost Bohumila Hrabala dvěma pozapomenutými, ale stále neobyčejně inspirativními televizními pořady Zdeňka Potužila. V literárně-diskusní koláži Znění zlatého zvonu (ČSR 1987, 50 min.) se Hrabal spolu s K. Dvořákem a L. Vereckým zamýšlí nad existenciálními kvalitami díla Karla Jaromíra Erbena v kontextu naší i světové literatury. V uvolněném dialogu Setkání s Bohumilem Hrabalem (ČSR 1989, 37 mi n.) se Zdeně Hadrbolcové podařilo získat jedinečné svědectví o spisovatelově duchovním zázemí. Oba pořady byly natočeny v autentickém prostředí Hájenky v Kersku.
    • Hosté: Petr Kotyk, Světlana Kotyková, Tomáš Pavlíček, Zdena Hadrbolcová, Zdeněk Potužil. Besedu po projekci moderuje Vladimír Hendrich
  •  8.4. – 9.4. –Mezinárodní konference „Obrazy, ze kterých žiji“: dílo Bohumila Hrabala v proměnách, Památník národního písemnictví, Strahovské nádvoří 1, Praha 1 (sál Boženy Němcové)