Večer Lydie Romanské v pražské kavárně Caffé Italia

02.12.2015 19:21

Jaroslav Holoubek ve středu 25. listopadu 2015 v rámci cyklu Autorská čtení českých spisovatelů uvedl dalšího hosta svých večerů, Lydii Romanskou, místopředsedkyni Obce spisovatelů. Tato všestranná osobnost představila svou básnickou sbírku Postel v rohu zahrady. Při svém vystoupení měla Lydie Romanská na sobě vzdušné šaty duhových barev, které dostala darem od svého přítele koncem léta. Přivolala tak slunnou náladu i do romantického prostředí kavárny a zaujala přítomné diváky svým šarmem a vtipem, kterým ověnčila ukázky ze svého literárního díla. Talentovaná tvůrkyně publikum také seznámila se novým románem  Láska je víc než láska. V něm se spisovatelka zamýšlí nad tím, jakou hloubku obsahuje skutečná láska, ke které patří i odpovědnost, ohleduplnost, schopnost oběti, pravdivost a odvaha. Tyto otázky se ukrývají v podtextu příběhu a oslovují hledajícího čtenáře, který si uvědomuje, že láska nemůže postrádat duchovní přesah, bez něhož je život omezený, jepičí a přízemní. Na závěr setkání moderátor J. Holoubek přednesl svou báseň, která reflektuje naši dobu a její rizika. Také L. Romanská nabídla vlastní nejnovější verše na obdobné téma, které do tisku chystají Literární noviny. Celý pořad hudebně doprovázel hrou na saxofon Ivan Myslikovjan. Za Obec spisovatelů v publiku byli přítomni A. Marhoul, O. Nytrová, J. Pechová a R. Šatánková.

Olga Nytrová

Lydie Romanská s hostitelem Jaroslavem Holoubkem v Caffé Italia.