Zeyerovy Vodňany letos podvacáté

23.04.2016 16:55

Tři symbolické Zeyerovy hrnky, jako ocenění za úspěšné knižní tituly vydané v loňském roce, byly předány jihočeským spisovatelům v rámci programu tradičních Zeyerových Vodňan. Tentokrát si tuto literární cenu odnášel písecký spisovatel Ladislav Beran za sborník krimipovídek Zločin přijde po půlnoci, českobudějovický autor František Niedl za román ze současnosti Čekání na nekonečno a vodňanská rodačka Bohumila Adamová, píšící pod pseudonymem Anna Bolavá, za titul Do tmy, jemuž byla udělena rovněž Magnesia litera za prózu.

Jako obvykle startovaly i letošní Zeyerovy Vodňany oblíbenými besedami na místních základních a středních školách, do kterých se zapojilo devět jihočeských a pět pražských autorů. Spisovatelé navíc vítají tuto kulturní akci, na jejímž pořádání spolupracuje s městem Vodňany, zdejší knihovnou a galerií i Jihočeský klub Obce spisovatelů, jako neformální příležitost pro vzájemné setkávání. Oceňovali i skvěle připravenou místopisnou exkurzi, směrovanou do nedalekého Husince. A protože letošní ročník Zeyerových Vodňan byl jubilejní, v pořadí již dvacátý, byl i program poněkud bohatší. Nechybělo hudební vystoupení žáků základní umělecké školy a před večerním autorským čtením, kdy se svou tvorbou představila desítka spisovatelů, byli tentokrát mimořádně oceněni i samotní vodňanští čtenáři. Připravenou odměnu převzal nejpilnější čtenář roku, ale i nejstarší a nejmladší čtenář. Dvacáté výročí literárního setkávání připomněl i veliký dort, kterým kolegyně obdarovali Evu Laudovou, ředitelku knihovny a hybnou páku všech dosavadních ročníků Zeyrových Vodňan. Každý z přítomných dostal kousek tohoto sladkého překvapení a příslib, že za rok se zase všichni sejdou, již pojedenadvacáté.

Hanka Hosnedlová