Červencové setkání spisovatelů v Karlíně

29.07.2015 21:09

Poslední úterý v měsíci, 28. 7. 2015, přišlo do Karlína, Vítkovy ul. 13 přes 20 spisovatelů a jejich hostí. Ukazuje se, že profesionální sounáležitost, spolupráce a vzájemné naslouchání, kamarádský přístup zde má své místo. Obdobně zaměření lidé všech generací se na sebe těší, mají si co říci, vyměňují si zkušenosti, nápady a kontakty. Na začátku naší schůzky jsme nejprve oslavili půlkulatiny Františky Vrbenské.  Přípitek pronesla Olga Nytrová. Oslavenkyně byla nadšená z malých dárků, hlavně z krásné kvetoucí rostlinky v květináči.

Potom se přítomní spisovatelé a jejich hosté krátce představili a někteří přečetli ukázku ze své tvorby. Nejprve o sobě promluvila herečka Olga Schmidtová, nejstarší dáma mezi přítomnými. Ačkoliv oslaví za půl roku devadesátiny, působivě přečetla svoji meditační báseň. Nejmladší z účastníků, třicátnice  Radana Šatánková, hovořila o svém básnickém pořadu „Trychtýřem do hlavy“ v divadle Agadir. Pro zájemce o něj je již k dispozici nahrávka. Františka Vrbenská se zamyslela nad smyslem literární tvorby. Připomněla, že přes potřebu sdělovat poselství, prožívat vnitřní katarzi, je nezbytné vzít v potaz čtenářskou odezvu. Ptala se, zda psaní je poslání, prokletí či dar.  Jako důkaz pozoruhodných cest imaginace přednesla ukázku básně „Testament“ Johna Donnea z alžbětinské doby, která nadčasově akcentuje nebezpečí moderního vývoje.  Ze své básnické skladby  nabídla úryvek  i Lenka Šídová, nakladatelka a autorka jedenácti knih.  Fejetonem o strace přispěl Vašek Vašák, který uvažuje o vydání celé knížky se zvířecí tématikou.

Spisovatel, překladatel, editor a nakladatel Vlado Ríša měl připravenu dvouhodinovou prezentaci svých početných knížek a literárního časopisu Ikarie, později XB-1, který vychází už čtvrt století a drží primát mezi evropskými periodiky věnovanými žánru fantastiky. Rozhodl se nepromítat a místo toho hodinu a půl poutavě vyprávěl. Všechny zaujal jeho spletitý životaběh, řešení překážek, jež na své cestě potkal a prohry měnící se ve výhry.

Sportovní publicista a spisovatel  Jaroslav Kirchner všechny nechal pozdravovat s tím, že je s vážnou chorobou hospitalizován ve Všeobecné fakultní nemocnici, odd. hematologie, adresa U nemocnice 1, Praha 2 (jižní strana Karlova náměstí). Pomodlili jsme se společně za jeho uzdravení. Prosíme, napište mu pro povzbuzení pár řádek na mail k.agentura.sport@gmail.com anebo mu zatelefonujte.

Důležité upozornění závěrem:

Srpnové setkání 25. 8. v 18, 15 hod. neproběhne v Čisovicích, ale bude se konat opět v Karlíně.

Olga Nytrová

—————

Zpět