Hrabal v Ostravě

29.04.2014 17:28

Setkání básníků a spisovatelů v Knihovně města Ostravy, které se konalo 24. dubna t.r., mělo hrabalovské téma. Název programu zněl "Hommage á Bohumil Hrabal" – podvečer pábení.

Vystoupilo devět spisovatelů. Literární teoretik a kritik dr. Milan Blahynka zahájil pořad aktualizovanou syntetizující úvahou nesenou v humorném duchu; předsedkyně moravskoslezské pobočky  Obce spisovatelů  a členka Rady OSČR Lydie Romanská přečetla svou báseň Hlavní okno Evropy (vyšla v LN č. 4), Miroslav Sehnal četl ze svého nového románového díla, Břetislav Uhlář představil své básně inspirované hrabalovskými postavičkami obyčejných lidí, Sylva Stankušová oživila  spisovatelův rodný domek v Brně formou lyrického  fejetonu, někdo zavzpomínal na osobní setkání u pivka a nechyběla ani Spiritistická seance s Bohumilem Hrabalem z pera Jany Hochmannové. Hrabalova duše stále žije a žije i odkaz jeho díla.

Z obdivu ke spisovateli se vyznala Soňa Záchová. Jedním ze spisovatelů, kteří na  Bohumila Hrabala přijeli do Ostravy zavzpomínat, byl olomoucký literární teoretik, beletrista a překladatel František Všetička; přinesl  svou novou sbírku nazvanou Hájemstí v haiku a přečetl kapitolu z chystaného románu. Z nového románu  Rotschildovo šampaňské (křest 21. 5. 2014) četl v Ostravě žijící spisovatel Miroslav Stoniš. Bohumil Hrabal nás bude stále něčím překvapovat, inspirovat, stojí za to číst jeho knihy znovu a znovu a pokaždé v nich lze najít něco nového, vyzvednout utajená poselství, spoustu člověčiny a lásku k obyčejnému člověku...

Na snímku: František Všetička při autorském čtení během ostravského setkání.