POZVÁNKA na třetí večer Literárního salonu BLINKR aneb MÍSTO RAPÍRŮ VERŠE (24. 11. 2014 od 18.00 hodin)

28.11.2014 20:43

Oficiální pozvánka na třetí večer Literárního salonu BLINKR, který se odehraje pod titulem MÍSTO RAPÍRŮ VERŠE, a to v pondělí dne 24. listopadu 2014 od 18.00 hodin v sídle Vydavatelství BLINKR, Španělská 742/6, Praha 2, podlaží -2

Program:

1/ „Souboj básníků“ Aloise MARHOULA a Ondřeje HNÍKA s mottem MÍSTO RAPÍRŮ VERŠE. Moderuje Felix Boom

Jde o poetický duel, v němž oba autoři použijí místo rapírů či soubojových pistolí své verše z již zveřejněných sbírek a budou si vzájemně odpovídat. Budou mít vlastní scénář, svá témata, a budou se "zasahovat". Je na nich, zda budou spolu souhlasit, či povedou duel kontroverzní.

2/ Křest nové publikace

3/ Debata na celospolečenské téma – tentokrát OSOBNÍ SVOBODA. Moderuje Klára Samková.

Organizační poznámka: vchodové dveře budovy ve Španělské 6, Praha 2, budou otevřeny do 18.30 h. Později příchozí zvolí na panelu vlevo od vchodových dveří č. 37 a přijde pro ně asistentka.

Catering (zdarma): tentokrát boršč z kuchyně Felixe Booma, autora Kuchařky osamělého muže. Boršč je ze tří druhů masa a Boom vaří osobně. Po úspěchu kuřecího soté na žampionech a karí a zelňačky na předchozích salonech přichází jeden ze zlatých hřebů kulinářských tajemství hostitele. Červené, bílé a růžové víno.

Vstupné: žádné (pouze dobrovolné „do prasátka)

Poznámka k času: začátek v 18 hodin má akademickou čtvrthodinu, čas ukončení není určen, volná zábava do vyčerpání zásob cateringu.

Poznámka k prodeji knih: pozvaní autoři mohou přinést své knížky a nabídnout je účastníkům večera k prodeji za přátelské ceny a odnést si výtěžek (pořadatel salonu vydavatelství BLINKR s.r.o. neinkasuje žádné provize).

Dramaturgické poznámky: „Souboj básníků“ je v praxi literárních večerů v Čechách neobvyklou "disciplínou", ale zvolili jsme ji v dramaturgii salonu mj. i proto, že je zábavná a kupodivu patří k nejstarším "sportům" světa. Už na starořeckých  olympijských hrách (zejména na pýthijských, isthmijských a nemejských) před naším letopočtem spolu kromě sportovců "závodili" mj. i básníci v dramatickém přednesu svých děl. Dostávali také stejné věnce, byli povyšováni a byly jim odpouštěny daně. Básníci byli také povoláváni, aby skládali básně o olympijských vítězích a oslavovali v nich předky, rodiny a města šampionů. Slibujeme si od toho dobrou zábavu a propagaci poezie.

Oba "duelanti" jsou velmi odlišní a byli mnohokrát oceněni v různých literárních soutěžích.

Třiašedesátiletý básník Alois Marhoul z Čisovic je podnikatel, člen rady Obce spisovatelů České republiky, a figuruje v digitální knihovně 12 000 básníků všech dob ze 185 zemí (je do ní zařazeno jen českých 22 básníků od počátků slovesnosti) - jedná se o španělský projekt Poetas siglo XXI antologia de poesia.

Doc. PhDr. Ondřej Hník, Ph.D., je sedmatřicetiletý vysokoškolský pedagog patřící do nové vlny českých básníků. Je mj. oblíbeným lektorem poezie pro děti.

Původní pracovní název tradičního diskusního tématu zněl: Svoboda jednotlivce v rámci mírného pokroku v mezích zákona...

Jsme v naší společnosti svědky toto, jak se ideály osobní svobody vytrácejí a jsou zaměňovány. Někteří spisovatelé již naznačili, že si k tomuto tématu na salonu připraví krátké eseje, které rozproudí debatu.

—————

Zpět